Dzień Dziecka, Książki, Książki dla chłopca, Książki dla dzieci, Książki dla dziewczynki

Muminki – opis, bohaterowie, nawiązania

Seria książek o muminkach autorstwa szwedzkojęzycznej pisarki Tove Jansson niewątpliwie jest wpisana w dzieciństwo wielu czytelników. Wszyscy znają przecież Muminka, Pannę Migotkę, Włóczykija… są to bohaterowie niemalże kultowi, kształtujący kolejne pokolenia odbiorców. Ich przygody zawarte są w dziewięciu książkach, z których każda opowiada o innym, ważnym dla Muminka i jego przyjaciół wydarzeniu. Nie są to utwory skierowane wyłącznie do najmłodszych – podczas lektury świetnie mogą bawić się również ci nieco starsi, oczywiście jeśli pozwolą sobie na nieco luzu i wyobraźni.

Początki serii

Muminki zamieszkują pewną finlandzką dolinę – jest to więc otoczenie dobrze znane autorce, która zgrabnie opisuje skandynawski krajobraz, łącząc go jednocześnie z wieloma elementami fantastycznymi i niesamowitymi postaciami, których losy splatają się z losami głównych bohaterów. Kolejne książki poświęcone są różnym mieszkańcom muminkowej krainy. Każdy z nich ma swój własny temperament, charakter, sposób postrzegania świata. Pierwszą wydaną częścią serii o muminkach jest „Małe trolle i duża powódź”. Powstawała podczas II Wojny Światowej, a niepokoje, którymi targane było wówczas społeczeństwo odbijają się w treści książki. Opowiada o poszukiwaniach Taty Muminka, który zaginął podczas wędrówki. Przeszkodą dla Muminka i Mamy Muminka staje się wielka powódź. Ostatecznie udaje im się go znaleźć. Wtedy też odnajdują swój dom, przeniesiony przez powódź w inne miejsce. Jest to pewnego rodzaju zapowiedź pozostałych części – nie występują tu inne ważne postacie serii.

Bohaterowie serii o muminkach

W kolejnej części – „Kometa nad Doliną Muminków” –  pojawiają się po raz pierwszy Włóczykij, Panna Migotka, Migotek, Paszczak. To właśnie za ich sprawą przygody muminków stają się znacznie bardziej urozmaicone, bogatsze. Wprowadzają do serii mnóstwo charakteru, przyzwyczajają do siebie czytelnika, który wkrótce wraz z Muminkiem smuci się corocznym odejściem Włóczykija na południe, a następnie cieszy się z jego powrotu, snuje romantyczne marzenia wraz z Panną Migotką i irytuje się zachowaniem Małej Mi, która niewielkie rozmiary nadrabia złośliwością, a także – podobnie jak wszyscy mieszkańcy Doliny Muminków – obawia się nadejścia przerażającej Buki.

Późniejsze utwory inspirowane utworami Tove Jansson

Cykl książek Tove Jansson doczekał się licznych ekranizacji, słuchowisk, a nawet sztuk teatralnych wystawianych na całym świecie. W Polsce najbardziej znaną adaptacją serii jest serial „Opowiadania Muminków” powstały w łódzkim studiu Se-ma-for. Wydano również osiem albumów czarno-białych komiksów narysowanych przez samą Jansson.